Chat with us, powered by LiveChat

Milline köögi töötasapind valida?

Kööki sisustades tuleb teha väga palju valikuid nii mööbli kui tehnika osas, ent olulisim on pind, mida kasutate kõige rohkem - töötasapind. See peab olema korraga nii vastupidav, väga praktiline kui ka hea välja nägema.

Kööki sisustades tuleb teha väga palju valikuid nii mööbli kui ka tehnika osas, kui kõige olulisem on pind, mida kasutate kõige rohkem - töötasapind. See peab olema korraga nii vastupidav, praktiline kui ka hea väljanägemisega. Valik on aga väga lai — laminaat, presskivi, looduskivi, täispuit, roostevaba teras ja corian ehk kunstkivi on kõige levinumad materjalid. Millised on nende omadused köögis ja millised on ühe või teise materjali tugevad ning nõrgad kohad?


Laminaadist töötasapind

laminaadist töötasapind

Laminaat on kõige populaarsem töötasapindade valmistamiseks kasutatav materjal. Laminaadist töötasapinnad on vastupidavad ja nende värvi- ning mustrivalik peaaegu lõputu. Samuti on see üks soodsamaid materjale tööpinna valmistamiseks.

Õigel kasutamisel peab see laminaadist tasapind köögis vastu pikki aastaid. Paraku on sellel materjalil ka miinuseid, mida köögis toimetades pidevalt meeles peab pidama. Laminaat ei kannata kuumust, ehk pliidilt potte ja panne ilma kuumaalust kasutamata sellele tõsta ei tohi. Ehkki muidu vastupidav, ei saa laminaadist tööpinda kindlasti kasutada toidu hakkimiseks ning lõikumiseks. 


Täispuidust tööpind

täispuit töötasapind

Puit toob tuppa soojust ja on eestlaste kodus kindlasti üks lemmikmaterjale. Õige hooldusega kestab tammest või saarest töötasapind nii kaua kui vaja –need on tugevad ja vastupidavad puidud. Viimistluseks kasutatakse nii õlivaha kui ka lakkimist ning seda tehakse juba tehases. Pärast paigaldamist on siiski hea ka kodus pinda õlitada, sest see sulgeb puusüü ja ei lase mustusel sinna sisse imenduda. 

Ehkki puidule tekivad kriimud, saab puitpinnalt need ka koduste vahenditega eemaldada. Lihvides pinda kergelt peeneteralise liivapaberiga ja seejärel uuesti õlitades, poleks neid justkui kunagi seal olnudki. Samas on puit üsnagi tundlik niiskuse suhtes ning ei kannata ka suurt kuumust.


Presskivist töötasapind

presskivist töötasapind

Veidi kallim, kuid väga kaunis ja ülitugev presskivi on 93% ulatuses looduslikust kvartsist ning graniidist. Ülejäänu moodustavad vaik ja värvipigmendid. Tänu sellisele koostisele kannatab see suurepäraselt kuumust ja vaja pole eraldi pinda ei taigna sõtkumiseks ega liha haamerdamiseks. Lisaks on seda ka kerge puhastada – selleks piisab vaid veest ja neutraalsest üldpuhastusvahendist.


Looduskivist köögitasapind

marmorist töötasapind

Graniit ja hetkel väga trendikas marmor on peamised kaks looduskivi, millest töötasapindu valmistatakse. Unikaalse köögipinna otsijale on mõlemad head valikud, ehkki marmor on poorne ja kivi kohta suhteliselt pehme. Graniit võib olla roosakas, punakas, pruunikas, hall või must ja isegi valkjas või sinakas. Iga tööpinna toon ning muster on kordumatud, mis teebki selle niivõrd eriliseks. Samuti on need kivid kriimustuskindlad ja taluvad igasugust temperatuuri. Küll aga tuleks looduskivi lähedal veega ettevaatlikult ringi käia ning vedelikud võimalikult kiiresti tööpinnalt ära pühkida. 


Corian ehk kunstkivi

Corian töötasapind

Kunstkivisid on veelgi, ent üle 40 aasta tagasi turule tulnud corian on üks populaarsemaid, väga vastupidav ja mitmekülgne. Coriani koostisest on kaks kolmandikku looduslikud mineraalid. Mustus, maitsed ning lõhnad coriani pinda ei imendu. Samuti on see niivõrd kergelt puhastatav ja hügieeniline, et toiduainetööstuses võib seda leida peaaegu kõikjal. Peale keskmisest kõrgema hinna ei ole selle materjali puhul võimalik miinuseid leida.


Betoonist tööpinnad

betoon töötasapind

Ebatavaline, kuid järjest enam populaarsust koguv betoon sobib nii loftilikesse interjööridesse kui ka põhjamaiselt minimalistlikesse kodudesse. Betoonpinna puhul peab uurima, kuidas seda on töödeldud, sest poorne pind imab mustust ja rasva, kui seda mehaaniliselt ei suleta. Tavalisel töödeldakse betooni pinda kaitseainetega juba tootmisel, kuid seejärel tuleb betoonpinda koduselt hooldada samamoodi kui kivipinda.


Roostevaba tööpind

roostevaba terasest töötasapind

Roostevaba teras on kergesti hooldatav ja üks antibakteriaalsemaid tööpinna materjale. Nii retro-stiilis kui ka industriaalsetes kodudes tihti kasutatav roostevaba teras on efektse välimusega löögikindel materjal, mis ei deformeeru – profiköökide vaieldamatu lemmik. Samas võtab aga uhkelt läikiv pind kergesti  külge kriime. Teras ei ima mustust, aga paljud ained jätavad kuivades jälje ning vesi jätab pinnale lubjasette. Seda kõike on võimalik aga lihtsalt puhastada spetsiaalsete vahenditega ning pehme harjaga.