Chat with us, powered by LiveChat

Teejuht kummutite ja kappide maailma

Kapid ja kummutid ei ole mitte ainult praktilised, need võivad olla ka väga stiilsed sisustuselemendid. Stiili, materjalide ning värvi osas on valikuid peaaegu lõputult, ent on siiski mõned asjad, mida endale koju kappi või kummutit tellima hakates silmas pidama peaks.

Kummutid ja kapid on iga kodu sisustuse lahutamatuks osaks. Need on väga praktilised ja tõesti universaalsed esemed erinevate asjade hoiustamiseks alustades riietest ja aksessuaaridest kuni mänguasjade ja lauanõudeni välja.

Kapid ja kummutid ei ole mitte ainult praktilised, need võivad olla ka väga
stiilsed sisustuselemendid. Stiili, materjalide ning värvi osas on valikuid peaaegu lõputult, ent on siiski mõned asjad, mida endale koju kappi või kummutit tellima hakates silmas pidama peaks.


Mõõdud

Esimese asjana peab mõtlema kapi või kummuti suurusele. Üks asi on vaba põrandapind, aga arvesse peab võtma ka seda ümbritsevat ruumi ja mööbliesemeid - näiteks seda, et sahtlite täispikkuses avamiseks ja kapiuste lahtitõmbamiseks jääks ka piisavalt ruumi. Samuti peavad ka kohapeal kokkupandava kapi detailid olema sellise suurusega, et ka kõige suuremad neist läbi korteri- ja toaukse sisse mahuks.


Erinevad kappide ja kummutite tüübid

kummutid

Kõrge kummut. See võib olla peaagu inimese pikkune - aga mitte kõrgem, sest see muudab ülemistest sahtlitest asjade kättesaamise ebamugavaks. Kõrged ja kitsad kummutid võtavad vähe põrandapinda. Sageli kasutatakse neid magamistubades, kus voodi võtab suure osa põrandapinnast enda alla.

Klassikaline kummut. Selline kummut on umbes meetri kõrgune (76-127 cm) ja laiade sahtlitega (76-188 cm) mööbliese, mille peal saab veel omakorda hoida valgusteid, aksessuaare või väga levinud lahendusena ka näiteks peeglit.
Sahtlite arv on tavaliselt kolm kuni kuus.

Eri suurusega sahtlitega kummut. See jääb tavaliselt klassikalise kummuti suuruseks, kuid suurte sahtlite asemel on ühes rivis (tavaliselt ülemises) kaks või kolm väikest sahtlit. Need on mugavad näiteks kosmeetika, ehete, juuksehooldusvahendiste hoiustamiseks, aga ka praktilised kodudes, kus on palju väikest tehnikat (kompaktkaamerad, e-lugerid jne).

Seinakapid. Vastavalt ruumi kujule ja eripärale on sisseehitatud kappide eeliseks see, et need muudavad ruumi avaramaks. Tavaliselt peab sisseehitatavaid kappe hakkama planeerima juba ehitusjärgus.

Sisseehitatud seinakapp ei tähenda ilmtingimata suurt massiivset mööblieset - ka sissehitatud kapi puhul võib uksed täiesti ära jätta ning kogu kapi sisu eksponeerida või siis kasutada klaasist uksi, mis lisavad ruumile õhulisust. 

Sisseeheitud kappide miinusena võib välja tuua selle, et neid on praktiliselt võimatu ühest toast teise liigutada ja seeläbi ka nende otstarvet muuta. Lisaks on neid võimatu kolides kaasa võtta ning selline investeering tasub teha kodusse, kuhu kavatsetegi alaliselt jääda.

Riidekapid. Kõige levinumad kapid, mille sisus saab kasutada nii riidepuutoru kui ka riiuleid. Levinud on ka variant, et suure kapi põhiosa alla paigutatakse veel üks suur või kaks väiksemat sahtlit. Nende puhul on võimaluseks sirge kapp, mis paikeb ühes seinas kui ka nurgakapid, mis pakuvad omanikele suurt ala ladustamiseks.

Kappe saab panna avanema üles (hea lahendus väiksemate kappide puhul) või küljele ning tellida erinevate mõõtude ja riiulite asetusega.

Loe lähemalt garderoobikappide kohta.

Öökapid. Öökappide disainis on mitmeid võimalusi - nende osaks võib olla tõesti väike kapp või siis meenutavad need pigem pisikest kohvilauda. Öökapi puhul on kõige olulisem selle kõrgus - kõige mugavam on kasutada neid, mille kõrgus ühtib madratsi kõrgusega.

Valamukapid. Vannitoas asjade hoiustamiseks on kõige praktilisem kasutada valamukappi, millele saab asetada või millesse saab süvistada valamu. Valamukapi kõrgus peaks jääma 900 mm kanti - täpne mõõt oleneb kasutajate pikkusest.

Ratastel kapid. Kui suuremad kapid seisavad tavaliselt jalgadel või soklil ning kummutid ja valamukapid võivad olla ka seinale kinnitavad, siis väiksemate kappide puhul (eriti lastetoas) võib olla praktiline jalgade asemel rataste kasutamine, mis lubab tuba kiiresti ümber planeerida.Sahtlite lisad

Sahtlite juures on olulised nende avamismehhanismid ning käepidemed, ent eritellimusel mööbli valmistades on teil võimalik valida ka sahtlite sisu. Näiteks saab sahtlipõhjad katta vildiga, mis kaitseb sellesse asetatavaid esemeid. Samuti võib tellida sahtlitesse sisujaotuse, mis teeb mugavaks väikese esete - näiteks ehete - hoiustamise.

Avatava esipaneeliga sahtlid muutuvad järjest populaarsemaks kodudes, kus on palju audio-ja videotehnikat, mida soovitakse silma alt peita. Sellise sahtli avamiseks on võimalik esipaneel luugina avada, sahtlit ennast ei pea üldse välja tõmbama - ja sellest piisab täiesti, et digiboks või DVD mängija oleks kasutatavad ning muul ajal interjööris silma ei riivaks.Materjalid

Oluline küsimus kapi või kummuti tellimisel on materjalivalik. MDF plaat, puit ja spoonitud mööbel on kõige levinumad lahendused, mis kestavad kaua ja näevad head välja.

Naturaalne puit on eelistatud. Puit on looduslik materjal. Puidu muster ja värvivariatsioonid on iga eseme puhul unikaalsed. Tamm on väga populaarne valik, kuna see on tugav, vastupidav ning selle värv nüansirohke. Samas on tamm üks kallimatest puitudest. Mänd on palju soodsam ning õige viimistluse korral võib ka see suurepärane välja näha.

Puidust valmistatud mööbliesemeid on võimalik nii lakkida, õlitada, vahatada kui ka värvida - ning siinjuures on võimalik kasutada ühe mööblieseme juures ka erinevaid värvitoone.

Kui otsite midagi eksklusiivsemat, siis on võimalik kapiustel kasutada ka peegleid (seda nii sees kui väljaspool) või kasutada klaasist uksi.