Chat with us, powered by LiveChat

Kuidas planeerida garderoobi/riidekapi sisu ja uksi?

Garderoobikappi tellima hakates tuleb kõigepealt otsustada, millisesse ruumi see läheb ning seejärel hoolsalt läbi mõelda garderoobisüsteemid ja uksed.

Garderoobikappi tellima hakates tuleb kõigepealt otsustada, millisesse ruumi see läheb - magamistuppa või esikusse või on võimalus terve tuba garderoobina kasutusele võtta? Ning seejärel hoolsalt läbi mõelda, mida kõike see mahutama peab.

Garderoobid ei ole ainult riiete jaoks, vaid riidekappi saab peita ka igapäevaseid praktilisi asju, mis mujale ei mahu või ei sobi: näiteks triikraud, pesukuivatusrest, muud majapidamistarbed, reisikohvrid, tekid-padjad, spordivahendid jne. 


Garderoobisüsteemid

garderoobisüsteemid

Riiulid, sahtlid, torud, konksud, riidepuutorud – need on tarvikud riidekapi sisustamiseks. Ja asjadest, mida tahad garderoobis hoida, hakkab sõltuma, kui palju vajad riidetorusid (stangesid), palju sahtleid või korve või tavalisi riiuleid - siin ei ole tegelikult universaalseid lahendusi, iga garderoob on tema omaniku nägu.


1. Riiulid

- Riiulite paigutus hakkab sõltuma sellest, mida neil hoida kavatsed: asjad, mida ei ole vaja igapäevaselt, võib kõrgematele riiulitele paigutada.

- Riiulid on kõige soodsaim lahendus garderoobikapi sisustamiseks. 

- Mugavad riiulite kõrguse vahed on 25 – 35 cm. Madalamad vahed on ebamugavad kasutada, aga tavaliselt ei ole nii suuri esemeid, mis sellest kõrget ruumi vajaks ja osa riiulist jääb lihtsalt kasutamata.


2. Riidepuutoru

Kõiki riideid ei ole otstarbekas hoida riiulites. Riputatavate riiete hulk määrab ära selle, kui pikka riidepuutoru on vaja. Aga tuleb mõelda ka riiete pikkusele - sellest sõltub toru paigaldamise kõrgus.

- Kui garderoobikapist võtavad enda alla suure osa lasteriided, siis võib ühe toru kohe paigaldada madalale, et nad ise ka oma riieteni ulatuks - kaks riidepuutoru saab sel juhul teineteise kohale paigutada.

- Lühemate riiete jaoks tuleb arvestada umbes 90 – 100 cm ruumi; pikematele riietele ca 140 – 160 cm.

- Riputatavate riiete jaoks tuleb arvestada kapi sügavuseks minimaalselt 50 cm, aga mugav on kasutada kappi, mille kogusügavus on 60 cm. Samas ei maksa teha kappi liiga sügavaks - üle 80 cm sügavus muudab asjade kättesaamise juba ebamugavaks.


3. Korvid

- Korvid on mugavad nii spordirõivaste, t-särkide kui ka näiteks rätikute ja voodipesu jaoks, samas kui pesu ja sukki-sokke on kõige mugavam hoida sahtlites.

- Korvid on soodsamad, kuid üks lai sahtel mahutab vähemalt kümnendiku võrra rohkem asju kui kaks korvi - korvi kuju on alt kitsenev ja samuti võtavad lisaruumi korvi mehhanismid.

Garderoobi saab paigaldada aga ka pükstehoidjaid, lipsuhoidjaid, peegleid, valgusteid.Riidekapi uksed

garderoobiuksed

Olemasolev ruum mõjutab seda, millised ja kui suured uksed saab paigaldada - see hakkab mõjutama ka riidekapi sisu jaotust.

Hõlmikuksi saab kogu kapi ulatuses avada, seega ei takista need näiteks sahtlite ja korvide välja tõmbamist.

Paljude jaoks on mugavad suured liuguksed, mille avamisel on korraga nähtav väga suur osa kapist. Liuguksi planeerides tuleb arvestada, et sahtlid ja korvid ei jääks täpselt kahe liugukse kokkusaamiskoha peale, siis nad ei mahu sealt kuidagi välja käima.

Liuguksi võib teha kombineerituna kahest või mitmest osast, valides profiili, klaasi värvuse, samuti plaadid, plastiku või teised materjalid, pannes need perfektselt sobima ülejäänud kodu interjööriga. Kaasaegsed materjalid ja ratta- ning siinisüsteemid võimaldavad toota väga suuri liuguksi.

Liuguksed paigaldatakse kahe juhtsiini vahele, materjalivalik on lai ning ulatub peegelustest põnevate naturaalsete materjalideni, nagu näiteks bambus. 

Loe lähemalt liugustest

Igasse interjööri selline lahendus ei sobi, kas disaini tõttu või seepärast, et liuguksed võtavad sügavusest ära umbes 10 cm.

Tavaliste nn liblikuste uste puhul hakkab uste arv ja laius määrama seda, kuidas riiulid-sahtlid-riidetorud kapi sees paigutuvad. Kui sellises riidekapisikapis on sahtleid ja korve, siis tavaliselt paigutatakse need üheks püstakuks ühe ukse taha.

Väga väikese ruumi puhul on parim lahendus ilma usteta garderoobisüsteem, millel pole ka külgseinu - sel juhul on eriti oluline riiulite ja sahtlibokside hea disain.