Chat with us, powered by LiveChat

Teejuht riiulite maailma: riiuli tüübid, materjalid, mõõtmed

On vähe mööbliesemeid, mille puhul on nii lõputult valikuvõimalusi kui riiuli puhul. Meie artikkel teeb valimise lihtsamaks andes ülevaate riiulite tüübidest, materjalidest ja suurustest.

On vähe mööbliesemeid, mille puhul suurus, materjal, disain ja paigutus kodus annaks niisama lõputult valikuvõimalusi kui riiuli puhul. Kaasaegses kodus pole riiulid ainult raamatute hoidmiseks, neis saab eksponeerida ka vaase, suveniire, kunstiteoseid, taimi. 

Köögis saab kasutada avatud riiuleid nõude ja maitseainetopside jaoks, riiuleid leiab ka vannitubadest, esikutest, kodukontoritest.


Mõõdud

Riiuli puhul on oluline läbi mõelda selle mõõdud. Suurte riiulite puhul tasuks eelistada selle moodulite kujul valmistamist, mida on kergem transportida ja majja või korterisse sisse tuua - riiulit tellides tuleb kindlasti arvestada ka ukseavade suuruse ja trepikoja laiusega kortermajas. Samuti on moodulitest koosnevat riiulit tulevikus lihtsam kolida.

Raamaturiiulit tellima hakates tuleb arvestada raamatute rohkusega. Samuti on just kandevõimele mõeldes mööblivalmistajal vaja teada, kas riiul on mõeldud ennekõike raamatutele või on plaan hoida selles ka midagi muud. Maast laeni riiul on küll väga efektne, kuid peab arvestama, et selle ülemistelt riiulitelt asjade kätte saamiseks on vahel vaja isegi redelit, kindlasti aga tooli.Riiulite Tüübid

minimalistlik riiul

Nagu öeldud, riiulite puhul on valikuvõimalusi väga palju. Levinumad riiulitüübid kodudes on:

Usteta riiul ehk avatud riiul. Selline riiul on kõige mugavamam nii raamatute kui muude hoiustatavate asjade kätte saamiseks.

Ustega riiul. Uksed kaitsevad riiulit ennekõiek tolmu eest, riiulisse pandud asjad seisavad kauem puhtad. Ustega riiuli puhul kasutatakse alati ka tagaseina. Klaasuksed lubavad samal ajal ka näha, mis riiulis on - see on parim lahendus raamatute hoidmiseks.

Kogu seina täitev riiul. Väga efektne lahendus, mis lubab ühe ruumi muuta justkui miniraamatukoguks. Sellised riiulid tasub valmistada erinevate riiulitevaheliste kõrgustega, kuna suures raamatukollektsioonis kipuvad raamatute mõõdud väga erinevad olema.

Sellise riiuli võib tellida ka siis, kui teate, et teie raamatukogu kasvab kiiresti - esialgu saab vabad riiulid täita näiteks kunstiteoste, perekonnafotode, küünalde või lillevaasidega. 

Täissuuruses tagaseina ja külgseintega raamaturiiuli asemel võib kaaluda ka lihtsalt seina külge kinnitatavaid riiuleid. Nende abil saab toale õhulisust lisada, jättes alumise riiuli ja põranda ning ülemisel riiulil olevate raamatute või muude asjade vahele vähemalt poole meetri jagu vaba ruumi.

Riiul kui ruumijagaja. Enamus riiuleid paigaldatakse seina vastu, kuid riiulid sobivad väga hästi ka ruumi liigendamiseks. Selleks sobib oma olemuselt kõige paremini ilma tagaseinata ja avariiulitega riiul.

Liigutatav riiul. Fantaasia- ja põnevusfimidest nähtud riiulid, kus ühe raamatu väljavõtmisel sõidab kõrvale kogu riiul ning avaneb terve uus maailm, on koju keeruline luua, kuid siinidelele pandud riiul, mida on võimalik liuguksega sarnaselt paremale-vasakule liigutada, on tehniliselt lihtsalt teostatavad ning selline riiul on heaks vaheseinaks, mille soovi korral võib kõrvale lükata.

Redel tüüpi riiul. Need sobivad paljudesse erinevatesse ruumidesse - ka näiteks vannituppa. Tavaliselt tehakse alumised riiulid kõige laiemad ja mida kõrgemale jõutakse, seda kitsamaks riiulid jäävad.

“Nähtamatu” raamaturiiul. Seina külge kruvitakse üksnes õhuke metallist plaat, millele asetatav raamatuvirn hõljuks juskui õhus.

Erikujulised riiulid. Eritellimusel on raamaturiiul vaja tihti valmistada ka siis, kui ruumi kuju ei võimalda klassikalisi lahendusi. Riiulite abil saab ära kasutada muidu kasutuna seisva ruumi - riiuli saab paigutada akna alla või akna kohale, usteavade kohale või mõnda väga kitsasse nurka.
Riiuli suurus

raamaturiiul

Raamaturiiuli suurus sõltub mõistagi kodu ja toa suurusest ja vajadustest, kuid mõnda faktorit tasub silmas pidada igas kodus.

Kõrgus. Lagi on piiriks. Kõrged riiulid näevad tavaliselt kallimad ja eksklusiivsemad väljas. Samas annab madal riiul võimaluse kasutada pealispinda ka muude esemete hoiustamiseks.

Laius. Väga laia riiuli puhul tuleb arvestada,et riiulid painduvad raamatute raskuse all ja riiulit peab kindlasti liigendama.

Sügavus. Enamus riiuleid on vähemalt 30 cm sügavad, mis võimaldab hoiustada väga erineva laiusega raamatuid.

Riiulite vahed. Väga mugavad on reguleeritavate vahedega riiulid, mis vastavalt raamatute või muude riiulis hoitavate esemete suurusele võimaldavad riiulit ümber kujundada. Regulaaritavad riiulid on aga kallimad fikseeritud riiulite vahega riiulitest.


Materjalid


Raamaturiiulite materjalivalik on samuti väga lai ulatudes puidust metallini. Valmismööbli valikust leiab ka plastist riiuleid, ent eritellimusena on vormi valmistamine väga kallis ja seda tuleb haruharva ette.

Levinumad materjalid koduste riiulite valmistamiseks on:

Laminaat. Kõrgekvaliteedilisest laminaadist valmistatud riiul on vastupidav mehaanilistele kahjustustele, kulumiskindlusele ja kriimustustele - seega sobivad need hästi näiteks lastetuppa või kööki.

Täispuit. Odavaim puidust riiul on männist, kallimad on väärispuidust, näiteks tammest või saarest. Keskmisesse hinnaklassi jääb kask. Puidust raamaturiiulile saba lisada kaunistusi ja nikerdusi.

Vineer. Trendikas materjal vineer on puidust soodsamas hinnaklassis ja kerge materjal.

Metall. Roostevabast terasest riiulid jõuavad järjest enam ka kodudesse. See võib olenevalt inetrjöörist lisada nii trendika industriaalse noodi kui luua futuristlikku meeleolu. Roostevaba terase soodsamaks alternatiiviks on värvitud metall, hinnavahe võib vahel isegi kahekordne olla. Metalli ja klaasi kombinatsioonid muutuvad ka järjest populaarsemaks.

Põnev lahendus on riiuli tagaseina peegli lisamine. Lisaks raamatute hulga mitmekordistamisele on see alati üllatus igaühele, kes riiulit silmitsema jääb.