Chat with us, powered by LiveChat

Teejuht köögimööbli maailma: planeerimine, tellimine, paigaldamine

Köögi ostmine on kõige suurem investeering kodu sisustusse.. See ülevaatlik artkkel aitab sul saada ülevaate kogu köögi planeerimise ja tellimise protsessist kuni paigalduseni välja.

Köögi ostmine on kõige suurem investeering kodu sisustusse. Oma unistuste köögi rajamine võib olla meeldiv kogemus, kui õigel ajal kõikidele aspektidele ning köögi sisustamist puudutavatele detailidele mõelda. See ülevaatlik artkkel aitab sul saada ülevaate kogu köögimööbli planeerimise ja tellimise protsessist kuni paigalduseni välja.

Soovituslik on lisaks veel lugeda ka meie köögimööbli hinnanäidiste artiklit.


Köögimööbli valimine

Köögi stiilide, materjalide ja tehnika valik võib silme eest kirjuks võtta. Otsi internetist ja sisustusajakirjadest välja köögid, mis sulle stiili, planeeringu või üskkõik mille muu pärast meeldivad. Ära karda käia kööbimööbli salongides ning kodutehnika poodides uurimas erinevaid materjale ning võimalusi.

Küsi julgelt ära kõik oma küsimused.
Pane kirja kõik detailid ja asjad, mis Sulle köögi juures tunduvad vajalikud.

Eritellimusel valminud köök ei ole võrreldav masstoodanguga ning kui juba hakkad endale kööki tellima, siis kasuta ära kõik võimalused, mida selline rätsepatöö pakub.


Köögi planeerimine

köögi kolmnurga reegel

Köögi hoolikas planeerimine on hädavajalik. See ei tähenda ainult mööbli stiili ja sellega sobiva kodutehnika valikut - ennekõike tähendab see köögi ruumiplaani ostsutamist ning enda jaoks sõnastamist, mis on sinu ootused uuele köögile.

Köök on alati olnud kodu süda, kuhu kogunevad kõik pereliikmed. See on paratamatus, millega tuleb kööki planeerides arvestada. Mõtle, kuhu tekivad istekohad, kui pikk peaks olema tööpind.

1. Köögi mõõtmine. Alusta mõõdistamisega juba siis, kui alles hakkad mõtlema uue köögi peale ega pole detailsete köögijoonisteni jõudnud. See seab tõesed piirid, mis koju mahub ja mis mitte. Mõõda ära ka kõik ukseavad, kust mööbel läbi liigub.

2. Kolme võtmeelemendi küsimus: kuhu paigutada külmkapp, pliit ja valamu?

Süüa tehes kulgeb liikumistrajektoor nende kolme vahel.

Loe täpsemalt köögi planeerimisest eraldi artiklist.

Materjalid köögis


Köögi välimust, vastupidavust aga ka hinda mõjutavad kõige enam materjalid, mida köögis kasutad. 

Köögimööbel koosneb sisuliselt neljast osast: karkass ehk kappide sisemus ja küljed, furnituur, mis kõiki asju omavahel koos hoiavad, esipaneelid ja tööpind. Juurde tuleb valida veel valamu ja segistid ning köögitehnika.


Töötasapindade materjalid

marmor töötasapind

Köögitasapindade valik on lai. Kõigil on oma plussid ja miinused. Kallimate materjalide eelisteks on alati see, et tooraine on looduslikum ning seda on töödeldud nii - või tuleneb see juba materjali enda olemusest - et köögi hea väljanägemine on garanteeritud aastateks.

- Laminaadist töötasapinnad. Kõrgsurvelaminaat on paljudel
juhtudel köögi töötasapinnana esmane valik. See on väga kergelt puhastatav.

Seda tasub eelistada, kui oluline on soodne hind, lai valik värve ja mustreid.
Laminaat ei kannata kuumust ja laminaadist töötasapinnal ei saa hakkida
lõigata, kindlasti on vaja eraldi kuumaalauseid ja lõikelaudu. Kestab kaua
ainult väga hoolsal hoidmisel.


- Täispuidust tööpinnad. Naturaalne, loodussõbralik ja pikalt kestev materjal.
Täispuidust töötasapind loob sooja ja hubase tunde. Peamiselt kasutatakse
tööpinnana vastupidavat tamme ja saarepuud. Viimistluseks kasutatakse nii
õlivaha, kui lakkimist (see muudab puudu kuumusele vastupidavaks).

Puidust tasapinnalt saab täkked maha lihvida ning tööpinna värske ja juskui uue välimuse kiiresti taastada. Puidust tasapind ei kannata suurt niiskust ja kuumust ning vajab hooldust paar korda aastas, siis kestab väga pikka aega.


- Kunstkivi ehk tehiskivi. Köögitasapinnad tehiskivist on kogu maailmas väga populaarsed. Materjali paksus on tavaliselt 12 mm. Seda materjali nimetatakse Eestis veel mitme nimega: komposiitkivi, akrüülkivi, korian. (Inglise keeles solid surface).

Tehiskivi, nagu nimigi ütleb, on tehismaterjal, mis enamasti koosneb marmori tolmust, boksiidist, akrüülist, polüestervaigust ja pigmentidest. Korian on kõige laiema värvivalikuga, pakub rohkem lisavõimalusi ning on kõige vastupidavam agressiivsetele kemikaalidele.

Kunstkivi on väga vastupidavad, lihtne hoolda, pakub palju värvivõimalusi, hästi töödeldav (saab tööpinna ja valamu teha samast materjalist).

Miinuseks on keskmisest kõrgem hind ja mitte liiga hea kõrgete temperatuuride taluvus.


- Presskivist töötasapinnad. Presskivi ja kunstkivi oma omadustelt ning
koostiselt täiesti erinevad materjalid. Presskivi on samuti komposiitmaterjal,
kuid 93% sellest on looduslik kvarts ja graniit, ülejäänud on vaik ning
värvipigmendid. (Inglise keeles engineered stone).

Presskivi peamine miinus on tema kõrge hind. Muidu on see vee- ja vedelikukindel, väga hügieeniline; kannatab hästi kuumust ja on väga tugev (saab kasutada lõikelauana, liha haamerdada ja tainast sõtkuda) ning seda on kerge puhastada.


- Looduskivist köögitasapinnad. Graniit ja marmor on peamised kaks looduskivi, millest valmistatakse töötasapindu. Marmor on küll väga
luksuslik ja ilus, aga ka poorne ja pehme kivi. Seepärast marmorit köögi
tasapinnaks ei soovitata.

Looduskivide plussiks on võimalus luu kordumatu köök: iga graniidi toon ja muster on kordumatu. See on kriimustus- ja plekikindel ning kuuma- ja külmakindel. Looduskivi on kallis materjal ning ei talu kuigi hästi vett, vedelik
tuleb kiiresti ära pühkida.


- Roostevaba teras tööpind. Roostevaba teras on kergesti hooldatav ja kõige antibakteriaalsem tööpinna materjal, mis sobib ideaalselt moodsasse industriaalse suunitlusega interjööri. Valamu keevitatakse tööpinna külge tootmisprotsessi käigus.

Miinuseks on see, et teraspind võtab kergesti kriimud külge. Teras ei ima mustust, aga happelised ja leeliselised ained jätavad kuivades jälje ning vesi jätab pinnale lubjasette. Teraspinda ei tohiks hõõruda, vaid puhastada õrnalt pehme harja ning roostevabadele pindadele mõeldud puhastus- ja poleerimisvahenditega.

Loe põhjalikumalt töötasapindadest eraldi artiklist.Karkassi ehk kappide sisemuse ja külgede materjalid

köögiriiul

Karkassi jaoks kasutatakse tavaliselt melamiini. Melamiin on tugev sünteetiline materjal, mida nimetatakse sageli kunstspooniks. Melamineeritud puitlaastplaat saadakse termokõvastuva vaiguga immutatud paberi pressimisel plaadi pinnale kõrge temperatuuri ja survega. See võib väga edukalt jäljendada naturaalset spooni, olles seejuures tunduvalt odavam.

Karkassi nähtavad osad tehakse reeglina esipaneelidega saranses toonis.Esipaneelid

Kappide ja sahtlite esipaneelide jaoks on materjali valik lai.

- Täispuit on naturaalne ja tänuväärne ehitusmaterjal. Täispuidust, aga ka liimpuidust mööbel koosneb niiskuskindla liimiga kokku liimitud erineva suurusega puidu tükkidest. Viimistlemiseks kasutatakse peamiselt õli, lakki või värvi. 

- Melamiin on vaiguga immutatud paber (paksusega u 0,2 mm), millega mööbliplaat kaetakse. Tegu on sünteetilise materjaliga, mida nimetatakse sageli kunstspooniks. See on tugev materjal, mis võib väga edukalt jäljendada naturaalset spooni, olles seejuures tunduvalt odavam. Dekoorpaberite valik on väga lai, enam levinud on naturaalse puidu imitatsiooniga variandid (nt pöök, kask), valge, hall. 

Melamiinplaati kasutatakse peamiselt kapi korpuste ja uste valmistamisel.

Laminaat on immutatud paberi kihist koosnev pinnakattematerjal. Paber on kõrge surve all kokku surutud ning nii saadakse hea temperatuuritaluvusega materjal. Laminaadile trükitakse tihtipeale erinevat puitimitatsiooni, mistõttu see on odavam kui spoon.

- Puitlaastplaadi (PLP) all mõeldakse kas puidust või puidusarnaste taimede osakestest toodetud plaati, kus laastud on omavahel seotud laastumassiga segatud orgaanilise sideaine abil, kasutades kuumpressimist. PLP valmistamiseks on võimalik ära kasutada puidutöötlemisjäätmeid. Seega on PLP väga soodne materjal.

- MDF-plaat (Medium Density Fiber Board) on valmistatud kuivmeetodil. Puidu lahutamine kiududeks toimub termomehhaaniliselt, mis tähendab puidu peeneks jahvatamist kahe ketta vahel, rakendades samal ajal surve all aurutamist. Seega on kiudude suund puhtjuhuslik, millest tulenevalt plaadi struktuur on väga homogeenne. MDF-i pind on tasane ning selle katmine värviga või spooniga on hõlbus. Toonide valik on lai ning viimistleda on võimalik nii nii matina, poolmatina kui ka kõrgläikelisena.

- Spoon on õhuke puidukiht, mis lõigatakse tavaliselt masinaga puidupakust ja liimitakse MDF või PLP mööblile. Sageli kasutatakse mõnd väärispuitu, et võimaldada tarbijale ilusa ja naturaalse välimusega mööblit taskukohasema hinnaga.Furnituur

Furnituuritootjaid, kes pakuvad laia valikut mööblitarvikuid, mis köögis kappide ning avamist ja sulgemist tuntavalt hõlbustavad, on palju.

Kapimehhanismide valikus on kapi mehhanismid kõrged korvsüsteemid, madalad korvsüsteemid, nurgakapi sisud (nurgakarussellid), käterätihoidjad, nõuderestid - need võimaldavad kappide sisud annab hästi ära ograniseerida ja kappe-sahtleid avades kiiresti silme alla tuua, et nõude ja toiduainete leidmine käiks kiirelt ja mugavalt. Lisaks on oluline kapiuste hingede ning käepidemete kvaliteet. 


Tehnika ja valamu valik

Enne köögijooniste tegemist ja köögi tellimist otsusta ära, milline valamu tuleb kööki ning millist köögitehnikat plaanid kasutada - nii integreeritava kui eraldiseisva tehnika puhul sõltuvad sellest mööbli joonised.

Loe lähemalt köögivalamutest.

Loe lähemalt köögitehnikast.


Köögi paigaldus

Telli paigaldus köögimööbli tootnud firmalt. Ainult nii kehtib sellele garantii. Paigaldajatel on olemas kogu vajalik tehnika ning nemad korraldavad pärast ka koristuse tekkinud ehituspahi äraviimise.

Loe lähemalt köögimööbli paigaldusest.KOKKUVÕTE: 10 KÕIGE OLULISEMAT SAMMU KÖÖGIMÖÖBLI TELLIMISEL

1. Ideede saamiseks käi köögimööblisalongides võimalikke lahendusi ja materjale uurimas.

2. Otsusta kohe alguses ära, mis võimalused peavad köögis kindlasti olema, ka see, kas sinu kodus peab kööki lisaks muule mahtuma ka näiteks pesumasin. Kas köögis peab kindlasti olema eraldiseisev söögilaud?

3. Tee eelarve ja jäta väike varu ootamatusteks, materjalivahetusteks jne. Tee endale kohe selgeks ka see, kuidas maksad - kas kasutad selleks oma sääste või pead taotlema väikelaenu. Viimasel juhul oota enne tellime hakkamist ära laenuandja vastus.

4. Mõõda köök ja juurdepääsuteed kööki.

5. Vali oma vajadusi ning köögi suurust ja kuju arvestades endale sobivaim köögi planeering.

6. Vali tööpinna materjal.

7. Vali mööblimaterjalid

8.Vali kohe kodumasinad ja köögitehnika, isegi kui ostad mõned asjad alles hiljem. See mõjutab planeeringut oluliselt.

9. Enne tellimuse lõplikku vormistamist kontrolli üle, et oled kokku leppinud kõik alates mööbli tootmistest, kodutehnika transpordi ja paigalduseni ning et lõpphind on sulle selge, samuti garantii tingimused.

10. Lepi kokku paigalduse aeg.