Chat with us, powered by LiveChat

Kuidas valida õige köögivalamu? ( materjalid ja paigaldus )

Valamu on köögi üks kolmest kõige olulisemast punktist pliidi ja külmiku kõrval. Loe meie artiklit ja õpi kuidas valida endale õige köögivalamu arvestades nii valamu materjali kui ka paigaldusviisi.

Valamu on köögi üks kolmest kõige olulisemast punktist pliidi ja külmiku kõrval. Valamut valides tuleb loomulikult arvestada selle suurusega - see sõltub kõigepealt tööpinna suurusest ning ka teie enda vajadustest. Lisaks on oluline, et valamu oleks kuuma- ja külmakindel, et otse pliidilt valamukaussi tõstetud kuum kastrul ega sügavkülmast sulama võetud toidupakend ei kahjustaks selle pinda.

Samuti peaks köögivalamu olema löögi- ja kriimustustekindel, et kogemata käest libisenud nõud pinda ei kahjustaks. Paljud sisearhitektid ja köögidisainerid kasutavad ise keskmist või tumedamat tooni valamut, mis on vähem määrduv.


Valamute materjalid

Furnumi partnerite köögivalamute materjalivalikus on näiteks roostevaba teras, graniit ehk kivimass, keraamika. Materjalivõimalusi on veel, ent need on kõige levinumad. Igal kasutataval materjalil on oma ainulaadsed eelised. 
teras valamu

Terasvalamud on klassika. Palju on kurdetud, et teraspinna hooldus pole kerge, ent ka terase viimistlus on edasi arenenud. Näiteks Saksa tootja Blanco kasutab terasvalamute töötlusega juures DurinoxTM töötlusega roostevaba valamumaterjali, mille pinnatihedus on tavapärasest suurem. Tulemuseks on tugev ja kergemalt puhastatav teras. Ka roostevabast terasest valamute puhul on võimalikud erinevad pinnatöötlustega: siidmatt, sile, linane jne. 

graniitvalamu

Graniitvalamud on väga pika kasutusajaga ja peavad ka intensiivselt kasutades vastu mitukümmend aastat. Graniitvalamute koostisesse kuulub 80% graniidi osakesi ja 20% akrüülvaiku, tänu millele talub pind kuni 280°C temperatuuri, on äärmiselt vastupidav kodukeemiale ning talub hästi ka kuuma ja külma. Graniitvalamute puhul on plussiks ka nende lai värvivalik.

keraamiline valamu

Keraamika on kõvem kui metall, on kriimustuskindel ja ülimalt hügieeniline. Näiteks Villeroy & Bochi valikust leiab keraamika pinnatöötluse Ceramicplus, millelt voolab vesi ja mustus ära, jättes pinna puhtaks. See tähendab, et valamu püsib kauem puhtana ning puhastamisele kulub ka senisest vähem või üldse mitte kodukeemiat.


Milline paigaldusviis valida?

Köögivalamute paigaldusviisid on erinevad. Valamu võib olla pealt paigaldatav, süvistatav või altpoolt monteeritav. 

Pealt paigaldatavate valamute peamiseks eeliseks on nende kiire ja lihtne paigaldus ja soodsam hind. Valamu paikneb töölauaga sisuliselt samal tasapinnal.

Süvistatavad valamud uputatakse töötasapinna sisse.

Altpoolt monteeritava valamu kauss kinnitatakse tööpinna külge altpoolt. Valamuava suurune ava lõigatakse tööpinna sisse, selle servad poleeritakse ja valamu kinnitatakse töötasapinna alla. Tulemus on puhta joonega ja praktiline ning tasapinnale tekkida võiva leivapuru vms saab otse valamusse pühkida.

Köögivalamu kauakestva sära säilitamiseks tuleb valamut regulaarselt puhastada. Köögivalamu ostuga tuleks läbi mõelda ka vajalike lisatarvikute vajadus, ennekõike köögisegisti valik.