Chat with us, powered by LiveChat

Köögi planeerimine 101: 7 Sammu Mida Järgida

Kui soovid, et köögi planeerimine läheks sujuvalt ja ilma viperdusteta siis loe ja järgi selles artiklist olevat seitset nõuannet.

Kodu sisustamisel üheks suuremaks väljaminekuks oleva köögi tahab igaüks tellida sellise, et see kestaks pikki aastaid ning et seal iga päev toimetamine oleks mugav kogu perele. Täpselt oma vajadustele ja maitsele vastava köögi saad Eesti mööblimeistritelt tellida Furnumi vahendusel.


1. Köögi mõõtmine

köögi mõõtmine


Alusta mõõdistamisega juba siis, kui alles hakkad mõtlema uue köögi peale ega pole detailsete plaanide ja soovideni jõudnud. See seab tõesed piirid, mis koju mahub ja mis mitte.

Mõõda ära kõik ukseavad, kust mööbel läbi liigub:

Need mõõdud unustatakse tavaliselt võtta. Ilmselgelt on väga oluline, et mööbel mahuks läbi usteavade, et jõuda plaanitud sihtkohta

- Mõõda ära ukseavade kõrgus ning laius

- Kui kuskil peab keerama siis mõõda ära ka see, et hiljem ei tuleks välja tõsiasi, et mööbel ei keera välja

Mõõda ära ruumid:

- Mõõda pikkus ukseavast vastasseinani (kui mööbel on ukseava laiusega peaaegu sama mõõtu on oluline, et see mõõt oleks piisavalt pikk mööbli sisse toomiseks)

- Mõõda ruumi pikkus, laius ning kõrgus

- Mõõda radiaatorite, torude, aknalaudade jms asukohad. Siis tead, kus nurgas, kui palju ruumi on2. Kolmurgareegel ehk kuhu paigutada külmkapp, pliit ja valamu?

kolmnurga reegel

Kogenud kokkaja teab, et süüa tehes kulgeb liikumistrajektoor nende kolme vahel. Ja aastakümnete jooksul on köökides üle maailma leidnud kinnitust fakt - kõige mugavam on köögis toimetada, kui nende seadmete vahele tekitada kolmnurk.

Visanda oma köök paberile ja kui need kolm punkti ühendades tekib joonisele kolmnurk, on kõige olulisem tehtud. Ainsaks erandiks on siin sirge köök ehk I-kujuline köök, mis paikneb see ühe seina ääres, kus töötsoonid on üksteise kõrval ja kesksel kohal on kraanikauss ning pliit ja ahi.

Erinevad planeeringutüübid

Kui oled külmkapi, valamu ja pliidi asukoha paika saanud, hakka nende ümber muud mööblit paigutama. Suures plaanis on valida viie erineva paigutuse vahel, milleks esimene on juba nimetatud sirge köök.

I-kujuline köök, millele on lisatud köögisaar. Saare lisamine annab rohkem hoiustamisruumi ning teeb liikumise lihtsamaks, sest ühe kolmnurga tippudest - sageli pliit - paigutatakse saarele. Tööpinda on rohkem ja ühte serva võib kasutada ka baariletina. See on hea valik, kui sulle meeldib koos pere ja sõpradega süüa teha - saare ümber mahub kokkama mitu inimest.

Nurgaga ehk L-kujuline köök on korterites üks populaarsemaid, sest võtab vähe ruumi ja on samas väga fuktsionaalne. Selle lähedusse võib paigutada söögilaua või siis lisada köögisaare.
Keeruliseks kohaks on nurgakapi planeerimine. Et maksimaalselt ruum ära kasutada, peab läbi mõtlema, mida seal hoida ja millise riiulisüsteemiga kappide sisu lahendada. Nende küsimuste puhul saab juba nõu anda Furnumi konsultant.

U-kujuline köök on väga mugav, kuid nõuab suuremat kööki. Kui köök on väga suur, siis tuleb läbi mõeld,a et peamised töötsoonid - jälle need kolmnurga tipud - ei oleks üksteisest liiga kaugel.

Paralleelne köök on profikokkade ja innukate hobikokkade üks lemmiklahendusi, aga eeldab tavaliselt eraldi ruumis asuvat kööki. Olulised töötsoonid saab paigutada lähestikku, samas on palju hoiustamisruumi.


3. Kuidas kogu pere kööki mahub?

pere köögis

Köök on alati olnud kodu süda, kuhu kogunevad kõik pereliikmed. See on paratamatus, millega tuleb kööki planeerides arvestada. Kui sa ei ela üksi, mängi läbi oma peres tavalised olukorrad.

Näiteks pead ise mugavalt saama süüa teha, aga samal ajal tahab koolitöid tegev laps oma õpikutega olla kusagil lähedal ja nõu küsida. Või tahab elukaaslane niisama juttu ajada või kokkate tavaliselt üldsegi koos. Mõtle, kuhu tekivad istekohad neile, et nad pidevalt teele ette ei jääks ja kuidas need on valgustatud. Kui pikk peab olema tööpind, et koos süüa teha?

Teip on parim abiline: märgi teibi abil põrandale ja seintele mööbli asukoht, visualiseerida mööbli sobivust. Seinal aitab see aru saada kõrgusest.


4. Kui palju peab olema kappe ja sahtleid, palju võib olla avatud riiuleid?

Kapi- ja sahtlipinda planeerides mõtle läbi kõikide köögis vajaminevate produktide asukohad. Kui oled sage kokkaja, on kodus ilmselt rohkem erinevaid kuiv- ja maitseaineid. Samuti peab planeerima pinda pottidele, pannidele, küpsetusvormidele - rääkimata igapäevastest nugadest-kahvlitest-taldrikutest tassidest.

Samuti väikeseadmetele, mida iga päev tööpinnal ei hoia. Kas prügikast on peidetud mõnda kappi või seisab eraldi? Sahtlipinda ei ole köögis mitte kunagi liiga palju. Furnumi konsultandid soovitavad aga silmas pidada, et mööbli hinda mõjutab see, kui palju sahtleid ja kappe on - seega mõtle ka läbi, millised on asjad, mida saaksid hoida avatud riiulitel.


5. Tehnika valik

köögitehnika

Kui mööbli paigutus on selge, on järgmiseks sammuks köögitehnika valik. See tuleb enda jaoks selgeks teha ka siis, kui ei ole võimalik kõike kohe ära osta. Mööblijooniseid ei saa enne tegema hakata, kui oled otsustanud kas valida integreeritav või eraldiseisev tehnika; kas ühe- või kaheuksega külmik, kui suur on pliidi pind ja kui suur selle kohale tulev õhupuhastaja; kas kööki tuleb ka nõudepesumasin ning kas 45 cm või 60 cm laiune.

Mõtle läbi ka kogu väike köögitehnika, mida vajad ning kui palju sellest võib igapäevaselt tööpinnal seista, palju tuleb kappidesse peita. 


6. Kus on pistikupesad?

Ideaalis peaks nende asukohta saama planeerida koos köögiga, aga ära kõhkle neid ümber tõstmast, kui näed, et need tegelikule vajadusele ei vasta. Et vältida pikendusjuhtmete puntraid köögis, mõtle kohe läbi, kust saavad elektrit väikeseadmeid ja kui paljusid neist korraga kasutad: kus on veekeetja, röster, kohvimasin, blender, mahlapress?

Mis elektrilisi seadmeid veel kasutad või kindlasti plaanid kasutama hakata? Ja alati planeeri üks pesa rohkem. Mõtle läbi, kus oleks pistikupesad otstarbekas tööpinnale välja tuua.
Ja kui juba elektriga tegeled - mõtle läbi, kas köögis on igas kohas piisavalt valgust ka aasta pimedamal ajal või peaks mõne valgusti lisama?


7. Kuidas sobib köök ülejäänud kodu interjööriga?

Ilusas kodus peab moodustuma tervik kõikide ruumide vahel. Seega - eriti avatud köögi puhul - mõtle, milliseid materjale ja värve kasutada. Furnumi partnerite valik on peaaegu lõputu, nii et kindlasti saad kasutada samu toone, mustreid või materjale ka köögis, mis on muudes ruumides - kasvõi mõne ühendava elemendi näol. Kasuta samu toone ja mustrite fragmente, mis teisteski ruumides.

Pea meeles, et mida lihtsamalt on köögipinnad puhastatavad, seda puhtam on kogu kodu.