Chat with us, powered by LiveChat

Teejuht liuguste maailma: raamid ja materjalid

Liuguksed sobivad kodus igale poole ja on garderoobikappide lahutamatuks osaks. See artikkel aitab sul otsustada mis tüüpi raamist ja materjalist peaksid sinu liuguksed tulema..

Liuguksed sobivad nii esikusse, elutuppa, magamistuppa kui ka panipaika ja need on kaasaegses kodus garderoobikappide lahutamatuks osaks. Liuguks saab olla ka väga praktiline ruumijagaja, mis jagab eriotstarbega ruume nii kodudes kui ka näiteks kontorites või konverentsiruumides.

Liuguste kõige suurem eelis teiste uksetüüpide ees ei ole mitte ainult lihtsus avamisel, vaid ka optimaalne ruumi kasutamine.

Liuguksi saab valmistada kombineerituna kahest või enamast osast ning valikuvõimalused profiilide, uste värvide ja materjalide osas on väga suured, nii et liuguste sobitamine ülejäänud sisustusega on väga lihtne.

Tänapäevased materjalid ning ratta- ning siinisüsteemid teevad võimalikuks ka väga suurte liuguste tootmise. Liuguksed paigaldatakse kahe juhtsiini vahele, ainsaks erandiks on siin rippsüsteemiga liuguksed. Käepidemed on võimalik nii süvistada kui ka ukse peale kinnitada.Liuguksi liigitatakse olenevalt raamist:

liuguks

 -Alumiiniumraamiga. Liuguste raamid tehakse kvaliteetsest alumiiniumist, mis annavad ustele piisavalt jäikust. Enamus tootjaid pakub kuni kaheksat eri tüüpi alumiiniumraame.

Kitsamad ja hinnalt soodsamad raamid võimaldavad teha kuni 1,2 m laiuseid ja 2,75 m kõrguseid liuguksi.

Laiad tugevad raamid võimaldavad teha koguni 1,5 m laiuseid ja 2,9 m kõrguseid liuguksi. Alumiiniumprofiiliga liuguste raamivalikus on levinudmad toonid hõbe, valge, pronks ja must. Lisaks on võimalik kõiki liuguste profiile võimalik värvida kataloogi alusel just teile sobivat tooni.

- Melamiinraamiga. Melamiin on soodsa hinnaga tugev sünteetiline materjal, mis sobib väga hästi sageli kasutatava mööbli ja sisustuse valmistamiseks. Melamiini plussiks on ka lai värvivalik, mida saab sbitada ukse enda värviga. Raami laius eestvaates on reeglina umbes 90 mm.

- Spoonraamiga liuguksed. Liuguste raamid kaetakse kvaliteetse spooniga. Võimalik on kasutatakse mõnda väärispuitu, et võimaldada elegantset ja naturaalse välimusega mööblit taskukohasema hinnaga. Spoon viimistletakse vastavalt soovile kasutades kas õlitamis- või lakkimistehnikat.

- Paneel- ja rippsüsteemiga liuguksed. Üldjuhul soovitatakse rippsiine kasutada ruumijagajate ehk siis tubadevaheliste liuguste ja ruumieraldajate puhul ning mitte lahendada nendega garderoobe. Rippsiiniga liuguksed ripuvad kogu oma raskusega ülarullikute abil ülemise spetsiaalse liugsiini küljes ja neil puudub põrandale kinnituv liugsiin. Seda asendab alati liugukse all peidus olev alajuhik. 

Alajuhik on alati liugukse all peidus ja ei sega käimist ega riiva silma. Küll aga piirab alajuhik ukse kõlkumist ja liikumismaad, nii et see ei saa liikuda rohkem, kui tema enda laiuse jagu.

Kuna rippsiinidel liuguksed ripuvad kogu oma raskusega kandekonstruktsiooni küljes, siis seab see ette nõudmised kandva seina või lae tugevuse kohta. Rippuksi ei ole soovitatav kinnitada ei kipsseina ega kipslae külge.Liuguste sisu materjalideks võivad olla:

fotoklaasiga liuguks

- Peeglid. Peegel on eriti hea lahendus koridoris asuvale garderoobikapi uksele. Lisaks sellele, et on hea enne kodust välja astumist oma välimusele pilk peale visata, toob peegel väiksesse ruumi juurde avarust. Peegleid on saadaval erinevaid tooni.

- Melamiinplaadid. Need on soodsa hinnaga ning värvivalik on väga lai, saadaval on erinevat puitimitatsiooni, lisaks ühevärvilisi plaate.

- Värvitud klaasid. Klaaside valik on samuti lai. Olenevalt isiklikest eelistustest või turvalisuse nõuetest võib valida kas karastatud, lamineeritud või karastatud ja lamineeritud klaasi. Värvidest eelistataks ekodus tavaliselt kas täiesti läbipaistvat klaasi, pronksitooni, halli, rohelinist ja sininist. Klaase saab teha ka mati viimistlusega ning klaasile saab kilesid kasutades kanda erinevaid mustreid.

- Bambusplaadid, džuud, muud dekoratiivmaterjalid. Põnevaid materjale, mis kogu interjööriga hea terviklahenduse loovad, on mitmeid. Reeglina liimitakse need MDF-plaadile.

- Fotoklaasid. Nende puhul saab kasutada nii oma fotosid kui valida pildipangast sobiva foto. Loe lähemalt fotoklaasidest.

- Tahvlivärv. Ukse võib katta ka tahvlivärviga. Nii saab ust kasutada ka teadete või memo tahvlina ning miks mitte ka lastele lõuendiks. Selline uks valmistatakse teeglina MDF plaadist aga selle võib teha ka näiteks vineerist.

Erinevaid materjale on võimalik omavahel kokku sobitada. Näiteks melamiinustele teha vahele toon klaasi ribad, valmistada uks erivärvi klaasidest jne.

Kvaliteetne liuguks liigub väga kergelt, vaikselt ja sujuvalt.

Parim on lahendus, kus nii ülemised kui alumised rattad on kinniste, tolmukindlate, hea liuglevusega ja vastupidavate metallist kuullaagritega rullikutega. Suure kaaluga ustel kasutatakse ainulaadseid topeltratastega rullikuid. Lisaks on võimalik liugustele paigaldada vaikselt sulgumise süsteemi, mis pidurdab hoo maha ja tõmbab ukse vaikselt kinni.

Modernsemaks saab ukse muuta ka sellega, et kasutada suuri tööstuslikku stiili rattaid siinide asemel.


Liuguks kui ruumijagaja

Ruumi aegajalt pooleks jagamisel, mis välistab tavalise seina ehitamise, võib olla mitmeid põhjuseid. Üldiselt meeldivad inimestele avarad ruumid, aga vahel ei soovi koduses keskkonnas näiteks õhtusöögile kutsutud inimestele köögis olevat segadust näidata.

Liuguste taha ei pruugi alati panna ka tervet ruumi, sellega võib varjata vaid tööpinna. Nii ei teki väiksemas eluasemes tunnet, et veedad kogu oma aja köögis või magamistoas. Samuti on ruumieraldajast uksi hea kasutada müra tõkestamiseks. Liuguksed jätavad puhta, minimalistliku ja moodsa viimistluse mulje.

Eritellimusel on võimalik ustele ka tavalise ristküliku- või ruudukuju asemel anda mõni teine vorm - näiteks on võimalik teha ka kaldlae alla liuguksi nn äralõigatud ülaservaga.


.